Sitemize Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

Windows 10 Programsız Ekran Videosu Alma Özelliği

Ana Sayfa » BLOG » Windows 10 Programsız Ekran Videosu Alma Özelliği

Win10’da yer alan Ekran videosunu ve görüntülerini harici bir program kullanmadan çekmenize yarayan  bu özellik, kullanıcıları büyük bir yükten ve masraftan kurtarıyor. Çok fazla ayar imkanı sunmasa da oynadığınız oyunları ve yaptığınız işlemleri kayıt edebiliyorsunuz. Harici bir uygulama satın almak istemeyen veya yasadışı yöntemler ile program kullanmak istemeyen kullanıcıların oldukça işine yarayabilir. Xbox oyun konsollu ile de bağlantılı çalışan özelliği, Microsoft hesabınız ile aktif edebilirsiniz.

Windows 10’da ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşunu kullanabilir veya Ekran Alıntısı Aracı’ndan faydalanabilirsiniz. Video kaydetmek istediğinizde ise genellikle Camtasia gibi araçlara başvurmanız gerekir. Ancak Windows 10’daki gizli bir araç sayesinde herkesin ekranın videosunu kaydetmesi mümkün hale geliyor.

Microsoft’un Windows 10’a eklediği “Game” çubuğu, oyun meraklılarının oyunlardaki yüksek puanlarının görüntülerini yakalamalarına ve oyun içinden video kaydetmelerine yarıyor. Ancak aracın ismi sizi yanıltmasın, onu oyun dışında da kullanmanız mümkün. Çubuğu görünür hale getirmek için Windows + G tuşuna basın ve “Yes, this is a game” kutucuğunu işaretli hale getirin. Bundan sonra yapmanız gerekenler oldukça kolay.

Kayıt düğmesine basarak video kaydetmeye başlayabilir, durdur düğmesine tıklayarak veya Windows + ALT + R klavye kısayolunu kullanarak kaydı durdurabilirsiniz. Ayar düğmesine tıklayarak video boyutunu kısıtlayabilir, böylece videonun istemeden tüm sabit diskinizi doldurmasının önüne geçebilirsiniz. Ekran çözünürlüğünüze göre MP4 biçiminde Videos\Captures (video klasör içerisindeki yakalananlar bölümüne) klasörüne kayıt yapıyor.

Araçla kaydettiğiniz videolar, Windows 10’daki Xbox uygulamasının bir parçası olan araçla kaydettiğiniz videolara Game DVR bölümünden de (alttan beşinci simge) ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:
1- https://www.chip.com.tr/haber/windows-10da-ekran-videosu-kaydetme_57025.html

2- https://shiftdelete.net/windows-10-ekran-videosu-cekme-66487

%d blogcu bunu beğendi: