Fatih Bütün

Tersyüz Öğrenme Yöntemi Nasıldır?

Tersyüz Öğrenme Yöntemi Nasıldır?

Tersyüz Öğrenme Yöntemi Nasıldır?

Bilginin aktarım yine öğretmenler tarafından

Öğretmenlerce önceden hazırlanmış ders videoları, microsoft dosyaları, PDFler, görseller, resimler ve sunu araçları (Powerpoint, prezi,emaze) gibi tamamlayıcı materyaller ile öğrenciler dersi evlerinde kendi istedikleri zamanda ve diledikleri süre içinde işliyorlar.

Sınıf arkadaşları ve/veya dersin hocası ile “çevrimiçi”(online) olarak iletişimle, soru sorma veya tartışma başlatabiliyorlar.

Çevrim içi olarak sunulan mini quizler yardımı ile ders videosunun izlenip izlenmediğinin kontrolü yapılabiliyor.

Böylece bilginin transferi, grupla öğrenme alanından çıkarak kişisel öğrenme alanına girer. Geriye kalan grupla öğrenim alanı Flipped öğrenme ortamına dönüşüyor, yani dinamik bir ortam (öğretmenin öğrencileri, kavramları uygulayacakları ve yaratıcı bir şekilde konuyla bütünleşecekleri biçimde yönlendirdiği bir ortam.)

Bu yöntemde öğrencinin asıl ihtiyacı olan bilginin özümsenmesi ve yeni bilgilerin çıkarımı ise ders saatinde sınıfta öğretmenler ve sınıf arkadaşlarıyla işbirliği içinde gerçekleşmektedir.


ÖZETLE;
Tersyüz Öğrenme Yaklaşımında;

Dersten önce öğretmen dersi videoya kaydeder ve öğrencilerle paylaşır.

Öğretmen gerekli görürse dijital çalışma kağıtları veya interaktif etkinlikler gibi materyallerde hazırlayabilir ve paylaşabilir.

Öğrenciler ders videosunda anlamadıkları yerleri geri alma ya da istedikleri zaman diliminde tekrar izleme imkanına sahiptir.

Öğrenciler öğretmenin gönderdiği diğer materyalleri de aynı şekilde istedikleri zaman ve şekilde izlerler. §

Anlaşılmayan yerleri öğrenciler çevrimiçi ortamda öğretmenlerine sorabilirler. § §Sınıf ortamında konu anlatımı için zaman harcanmaz. Bunun yerine bireysel veya grup etkinliklerine odaklanılır.


Diğer yazılarımız için burayı tıklayınız.
Materyal Ofisi Mağazamızı Ziyaret İçin Burayı Tıklayın

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: