Fatih Bütün

TEDES Ders Tasarımının 2 Aşaması

TEDES Ders Tasarımının 2 Aşaması

TEDES Ders Tasarımının 2 Aşaması

TEDES Ders Tasarımını uygulamak için önceden bir senaryonuzun olması gerekiyor. Ben burada kendi senaryomu ya da TEDES Ders Tasarım aşamalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uygulama Öncesi Aşama:

1- Öğrencilerime bu model hakkında bilgi veriyorum
2- Öğrencilerimin gmail hesaplarını topluyorum
3- Öğrencilerime google keep mobil aplikasyonunu yüklemelerini veya web üzerinden google keep i her gün kontrol etmelerini istiyorum.
4- Dileyen öğrencilerin yapılacaklar listesindeki senaryoya uygun olarak ders materyallerini ve ders işleme akışını yerine getirmelerini istiyorum.
5- Dileyen öğrencilerimin Telegram uygulamasını kurmasını ve TEDES için açtığım kanala abone olmalarını istiyorum.
6- Dileyen öğrencilerim için hazırda sınıfla ilgili TEDES grubunu Telegram’dan aktif ediyorum. Şayet Google Keep üzerinde bir sıkıntı yaşanırsa aynı senaryoyu buraya da entegre ediyorum ve bu kanaldan dökümanlara ulaşabilecekleri bilgisini veriyorum.
7- isteyen öğrencilerimin ders materyalleri ile anlamadıkları kısımları gerek telegram üzerinden gerekse google mail üzerinden bağlantıya geçerek sormalarını ve anlaşılmayan noktaları veya dersle ilgili sorularını yanıtlayacağımın bilgisini veriyorum.
8- Alternatif olarak padlet uygulamsına da senaryoyu ve yapılacakları bir panoya aktaracağımı materyallerin de burada da olacağının bilgisini veriyorum.
9- Ders materyallerini çalışma noktasında onları teşvik ederek 1 hafta boyunca istedikleri materyali istedikleri kadar çalışabileceklerini belirtiyor örnek bir ders çalışma yöntemi istenirse kendilerine ileteceğimin bilgisini veriyorum.
10- Hazırladığım ve bu üç platformda paylaştığım Interaktif Konu Etkinliğini de mutlaka ders materyallerini inceleyip çalıştıktan sonra etkinlik başında istenilen bilgileri doğru bir şekilde mutlaka girmelerini istiyorum. Böylece online sınav gibi yaptıkları etkinlikte nerelerde yanlışlıklar yaptıklarını görebileceğimi ve bunları derse girmeden önce onlarla birlikte düzeltme imkanı bulabileceğimi de kendilerine hatırlatıyorum.
12- Derse geldikten sonra elde ettikleri bilgileri sınıf içerisinde grup ise grup olarak birey olarak yapılacaksa bireysel olarak görüşlerini sınıf arkadaşları ile paylaşmalarını isteyeceğimi hatırlatıyorum.
13- Son olarak ders esnasında fikirleri beyan etmenin yanlış da olsa doğru da olsa kendilerine hem performans değerlendirme notu olarak hem de kişisel gelişim olarak katkı sağlayacağını bilgisini de hatırlatıyorum.
14- Dersin sonunda bir interaktif/kinetiksel yarışma daha yapacağımı hatırlatıyorum.

Uygulama Aşaması:

1- Öncelikle dijital içeriklerimi (video, sunu ve pdf notlarımı) hazırlamak için sadece Powerpoint (Office 365) interaktif konu değerlendirme etkinliği için ise I Spring Suite programını, sosyal medya veya grup duyuruları için yine   alternatif olarak Adobe Spark Post’u kullanıyorum.

2- Hazırladığım bu dijital ders materyallerini Google Keep üzerinde bir yapılacaklar listesi hazırlayarak bir bakıma senaryomu uygulanış sırasına göre sıralıyor ve ortak çalışanlar olarak ilgili sınıf ve öğrencilerimin elektronik postalarını bu ortak çalışanlar listesine ekliyorum. Böylece hazırladığım senaryodan öğrencileriminde haberdar olmasını sağlıyorum.

3- Bu aşamada aktif hale getirdiğim TEDES Telegram grubuna senaryoyu ve yapılacaklar sıralama listesini Telegram kanalına da yüklüyorum.

4- Alternatif olarak Google Keep veya Telegram yerine Padlet’i de yedekte tutuyorum. Yani üç koldan öğrencilerime ders işleme senaryosu, yapılacaklar listesi ve materyalleri ulaştırabilme imkanını sunuyorum.

5- Ders öncesinde her üç platformdan ders materyallerinde anlaşılmayan hususları cevaplıyorum.

6- Derse geldiklerinde derste sadece kendilerine sunduğum materyallerden anladıklarını ve araştırma sonucu elde ettikleri bilgilerini sınıf ortamında diğer arkadaşları ile paylaşmasını istiyorum. Konuşan fikrini doğru ya da yanlış beyan eden herkese artı performans değerlendirmesinde bulunuyorum.

7- Tüm fikirler grup veya kişisel olarak beyan edildikten sonra dersin sonlarına doğru sınıf genelinde uygulanmak üzere interaktif etkinlik/kinetiksel etkinliğimi gerçekleştiriyorum ve birinci ikinci üçüncüler başta olmak üzere katılan tüm katılımcılara artı performans notu veriyorum.

8- Dersin en sonunda da bir sonraki hafta için genel bilgiler ve dikkat edilmesi gereken hususları hatırlatarak dersi noktalıyorum.


Diğer Blog yazılarımız Diğer yazılarımız için burayı tıklayınız.
Materyal Ofisi Mağazamızı Ziyaret İçin Burayı Tıklayın

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: