Fatih Bütün

Öğretmenlerimiz İçin Canvaya Dair 3 İpucu

Öğretmenlerimiz İçin Canvaya Dair 3 İpucu

Öğretmenlerimiz İçin Canvaya Dair 3 İpucu

İpucu 1:
Tasarımların Amacı, Plaformu ve Boyutu:

Öncelikle hangi amacı gerçekleştireceğinizi belirlemeniz gerekiyor.

Ardından bu amacı gerçekleştirmek için hazırlayacağınız görsel tasarımın hangi platformda (sosyal medya mı? PC mi? yoksa basılı materyal mi?) kullanacağınızı belirleyerek başlamalıyız. Daha sonra Canva “Tasarım Oluştur” dan arama bölümüne yazarak tasarım türünüzü veya kullanacağınız platformu belirlemelisiniz.

Eğer boyutlarınız size özel ise “özel boyut” menüsünden boyutlarınızı girerek hazırlayabilirsiniz.


İpucu 2:
Tasarımların Yazı Tipleri (Fontları), Görselleri, Renk Uyumu:

Canva tasarımlarınızda kullandığınız yazı tiplerinin gerek başlık gerek vurgu ve gerekse içerikler aynı ya da en fazla birbirine yakın iki farklı font kullanabileceğinizi düşünüyorum. Benim tercihim genellikle tırnaksız (sans şerif) fontlar. Örneğin ( Gilroy, Cocomat Pro, Evolventa, Montserrat gibi..)

Tasarımlarınızda kullanacağınız görsellerin içeriğinizle uyumlu olmasına ve çok fazla görsel kullanarak vermek istediğiniz mesajın sönmemesine, boyutlarının ise tasarımınızı zedelememesine dikkat etmelisiniz. Son dönemde dikkat çekici görsellerin genellikle 3D olarak seçildiğini belirtmek isterim. Bileşenler kısmından arama bölümüne aradığınız görselin sonuna boşluk bırakarak 3D diye aratırsanız bu görsellere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tasarımlarınızda font ve görsellerinizdeki renk uyumuna dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Canva’nın renk paleti şekil-zemin-font denklemini kurmanızda oldukça yardımcı olacaktır.


İpucu 3:
Tasarımlarınızın Başlığı, Vurgu ve İçerik Cümlesi:

Canva tasarımlarınızda başlığınızın kısa ve öz olması (mümkünse bir kelime veya en fazla bir kısa cümle kadar) font büyüklüğünün ise vurgu cümlesinden ayırt edilecek stabil oranda büyük olmasına dikkat etmeliyiz. İçerik cümlesinin ise gözü yormayacak stabil büyüklükte ve tırnaksız fontlardan seçilmesi gerektiği ve vurgu cümlesinden bir kaç tık aşağı boyutlarda olması düşünüyorum.

Yine başlık için kullanacağınız rengin zemin ve şekillerle uyumlu, efektlerin göz yormaması gerektiğini düşünenlerdenim. Vurgu cümlesinde bold dediğimiz kalın seçeneğinin tercih edilmesi ve renk olarak başlıktan farklı bir renk olması gerektiğini düşünüyorum. İçerik cümlesinin de yine göz yormayan ama dikkati çeken varsa medium seçeneğinin seçilmesi yoksa buna uyan bir seçeneğin tercih edilmesi renk olarak da şekil zemin uyumuna bağlı olarak belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.


Diğer Akademi Yazılarım İçin Burayı Tıklayınız

Youtube Kanalım İçin Burayı Tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: