Mehmet Fatih Bütün

Öğretmenler için Ters Yüz Edilmiş Sınıf Rehberi

10.12.2020
415
Öğretmenler için Ters Yüz Edilmiş Sınıf Rehberi

Flipped Classroom ya da diğer adıyla Ters Yüz Edilmiş Sınıf Modeliyle ilgili aşağıdaki yazıyı incelemenizi tavsiye ediyorum.

Teknoloji, anaokulundan üniversiteye kadar tüm eğitim seviyelerinde öğretimde giderek daha yaygın hale geldikçe, modern sınıf değişiyor. Geleneksel öğretmen merkezli sınıf, öğrencilere işbirliğine dayalı öğrenmenin vurgulandığı öğrenci merkezli bir sınıf sunmak için düşüyor. Eğitimcilerin çevrimiçi öğrenimi etkili bir şekilde kullanmalarının ve öğretme yöntemlerini değiştirmelerinin bir yolu, sınıflarını ters yüz etmektir.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf nedir?

Lise öğretmenleri Aaron Sanns ve Jonathan Bergman sınıflarını ilk çevirenler oldu. Flip, bu öğretmenler devamsız öğrencilere evden veya okul veya yerel kütüphane de dahil olmak üzere bir bilgisayara ve internete erişimleri olan her yerden izleyebilecekleri bir çevrimiçi ders sağlamaya başladığında başladı. Çok geçmeden fark ettiler ki, tüm öğrencileri bunu evden yapabilseler, sınıfta ders vermeleri gerekmeyecek. Bunun yerine, ders saati, işbirliğine dayalı öğrenme ve ustalık kavramı alıştırmaları yoluyla içeriği genişletmek için kullanılabilir. Bu videoda, sınıfını ters yüz ederek yaşadığı faydaları açıklıyor ve bu süreçte muhtemelen sizi Ters Yüzlü Sınıflar dünyasına girmeye teşvik edecek.

Geleneksel bir sınıf öğretmen merkezlidir, Fipped Classroom ise öğrenci merkezlidir . Nasıl? Dersi sınıftan alıp sınıfa ev ödevi getirerek. Öğrenciler ve veliler, materyali anlamadıkları için ev ödevi oturumları sırasında sık sık hayal kırıklığı yaşarlar. Sınıfta öğrendikleri kavramları evde tek başlarına uygulamaya çalışmak yerine evde 5-7 dakikalık bir ders izlerler, olabilecek soruları yazarlar ve öğretmenin rehberliğinde kavramları sınıfta uygularlar. Bu yöntem öğrenciyi başarıya hazırlar.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli size yeni çağın saçmalıkları gibi gelebilir, ancak en zor sınıflarda bile etkili olduğu kanıtlanmıştır. Detroit yakınlarındaki Clintondale Lisesi’ndeki eğitimciler Ters Yüzlü Sınıf stratejisini uyguladılar ve başarısız öğrencilerin ve disiplin vakalarının sayısında büyük bir azalma gördüler (Ters Yüz Edilmiş Sınıf Grafiği’ne bakın)

Ters Yüz Edilmiş Bir Sınıf Öğrencinin Öğrenmesine Nasıl Katkıda Bulunur?

Geleneksel sınıf modelinden farklı olarak, Ters Yüz Edilmiş Sınıf, öğrencileri kendi öğrenmelerinden sorumlu tutar. Eğitimciler çevrimiçi dersler vererek öğrencilere kendi hızlarında öğrenme fırsatı verir. Bir öğrenci bir kavram üzerinde ustalaştığında, devam edebilir. Ayrıca, bir kavramda ustalaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyan öğrenciler geride kalmayacaktır.

Bu, tüm öğrencilerin sınıf içinde ve dışında aynı anda aynı alanda çalışmadığı anlamına gelir. Ters Yüz Edilmiş Sınıf ortamında öğretmen, daha çok kolaylaştırıcı olarak hareket ederek, küçük gruplara ve bireylere öğrenme başarısına doğru yardım ve rehberlik ederek kenarda kılavuz olur.

Yarın için Öğretim: Ters Yüz Edilmiş Öğrenme

Ters Yüz Edilmiş Bir Sınıfın En Önemli 7 Faydası

Ters Yüz Edilmiş Sınıfın pek çok avantajı vardır. Dahil olmak üzere…

 1. Artık uzun, sinir bozucu ödev seansları yok. Öğrencilerin aile, arkadaşlar, oyun ve müfredat dışı etkinlikler için daha fazla zamanları olur.
 2. Ters çevrilmiş bir sınıf, öğrenci işbirliğini ve kavram ustalığı egzersizlerini teşvik eder.
 3. Sınıfınızı ters çevirmek, öğrenci merkezli bir ortam yaratacaktır.
 4. Video dersler kısadır – tipik olarak on dakikanın altında – öğrencilerin ilgisini canlı tutar.
 5. Öğretmenler, ters çevrilmiş bir sınıfta öğrencilerle daha fazla bire bir etkileşim için kullanılabilir.
 6. Ters çevrilmiş sınıf esneklik sağlar – herkes kendi hızında çalışır.
 7. Öğrenciler öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenirler.

Ters Yüz Edilmiş Bir Sınıfın En Önemli 6 Dezavantajı

Her durumda olduğu gibi, her zaman artıları ve eksileri vardır. Bazı öğretmenlerin Ters Yüz Edilmiş Sınıf ile karşılaşabilecekleri dezavantajlar şunlardır.

 1. Bazı okullar ve / veya öğrenciler, özellikle düşük gelirli okul bölgelerinden gelenler, ters çevrilmiş bir sınıfın başarılı olması için gereken teknolojiye sahip değildir.
 2. Öğrencilerin çevrimiçi dersi evde izleyecekleri ve sınıfa hazırlıklı olarak gelebileceklerinin garantisi yoktur. Ters Yüz Edilmiş Sınıfın başarısı, öğrenci katılımına bağlıdır.
 3. Bazı ebeveynler Ters Yüz Edilmiş Sınıf fikrinden hoşlanmayabilir. Öğretmenlerin bazı direnişlere hazırlıklı olmaları gerekecek.
 4. Ters Çevrilmiş Sınıf desteği diğer öğretmenlerden, okul yöneticilerinden ve öğrencilerden de eksik olabilir.
 5. Her öğrencinin kendi hızında çalışmasına izin vermek öğrenciler için son derece yararlı olsa da öğretmen için daha büyük bir iş yüküne yol açabilir. Birden çok standart içinde birden çok ödev üzerinde çalışan birden çok öğrenciyi yönetmek zorunda kalmak zaman alıcı hale gelebilir.
 6. Tersine Çevrilmiş Sınıfta standart testler sorunlu hale gelebilir. Bir öğretmenin eğitim süresinin büyük bir kısmının, Ters Çevrilmiş Sınıfın akışını kesintiye uğratan, devlet tarafından zorunlu kılınan standartlaştırılmış testlere hazırlanması için bir kenara bırakılması gerekir.

Sınıfınızı Başarıyla Çevirmek için 6 İpucu

Öğrencileriniz büyük olasılıkla geleneksel bir sınıfta öğrenerek yıllar geçirmişlerdir. Açık bir beklenti olmadan sınıfınızı aniden ters yüz etmek, öğrencinizin başarısını geri alabilir veya geleneksel sınıf yöntemlerinden vazgeçip geri dönmenize neden olabilir. Büyük günden önce plan yapmak ve hazırlamak için zaman ayırarak ve bu altı faydalı ipucunu uygulayarak tuzaklardan kaçının.

 1. Bir Tarih Belirleyin
  Yapmak isteyeceğiniz son şey, ani bir Classroom Flip ile öğrencilerinizi şaşırtmaktır. Siz ve öğrencilerinizin büyük gün için hazırlanıp heyecanlanabilmesi için en az bir ay önceden bir tarih belirleyin.
 2. Ters Yüz Edilmiş Modeli Pazarlayın ve Öğrencileri Heyecanlandırın
  Öğrenciler ve veliler dahil herkes değişiklikten hoşlanmaz. Öğrencilerinizi ve velilerini dahil etmek için sınıfınızı ters çevirme konusunda heyecanlı ve olumlu olmak önemlidir. Öğrencileri flip gün için planlama ve hazırlıklara dahil edin ve öğrencilerin kapak hakkında ne düşündükleri ve beklentilerinizin neler olduğu konusunda açık bir tartışma sunun. Devam eden başarısını sağlamak için kapaktan sonra her gün öğrencilerle iletişim kurmaya devam edin.
 3. Yoldan çekil
  Öğrenci merkezli bir pedagoji olarak, Ters Yüz Edilmiş Sınıf Modeli öğretmeni kenara koyar. İlk günden itibaren yoldan çekilin ve sihrin gerçekleşmesini izleyin. Öğrencilerin birbirlerinden ve kendi hızlarında öğrendikleri bir ortam yaratarak öğretmen, bireysel ve küçük grup rehberliği için daha fazla zaman sunan bir rehber haline gelir.
 4. Herkesin İnternet’e erişiminin olduğundan emin olun
  Bir öğrenci bile önceden kaydedilmiş bir derse erişemezse, Ters Yüz Edilmiş Sınıf başarısız olacaktır. Öğrencilerin evde İnternet erişimi yoksa ve kütüphaneyi düzenli olarak kullanamazlarsa, materyali çevrimiçi olarak görüntülemesi için öğrenciye ders süresi verin.
 5. Ters Yüz Edilmiş Model Değerlendirmelerini Kullanın
  Ters Çevrilmiş Sınıfta gerçekleşen tüm ekip çalışması ve işbirliğine dayalı öğrenme nedeniyle, öğretmenlerin ekip çalışması dostu değerlendirmelere ihtiyacı vardır. 100 öğrenciye kadar Learning Catalytics web sitesi, Flipped Classroom için mükemmel olan grup tabanlı değerlendirmeler ve ücretsiz anında geri bildirim sunar.
 6. Öğrencilere Ters Çevrilmiş Bir Sınıfta Hazırlanmaları İçin Bir Neden Verin , öğrenciler o günün konusu hakkında zaten talimat verilmiş sınıfa girmelidir. Öğrencilerin “ev ödevlerini” her zaman yüzde yüz yapmalarını sağlamak için onlara bir teşvik verin. Öncelikle, video derslerinizi kısa tutun, ideal olarak 5-7 dakika. Ayrıca sınıfınızı oyunlaştırmayı da düşünün. Katılımın ve değerlendirmelerin kazanılmış seviyelere ve verilen unvanlara yol açtığı bir ortam sunarak, öğrenciler sınıfa heyecanlı, motive olmuş ve iyi hazırlanmış olarak gelecektir. Sınıfınızı oyunlaştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Öğretmenlerin Oyunlaştırma Kılavuzumuzu okuyun.

Ters Çevrilmiş Sınıf Nasıl Görünür?

Aksiyon? Kaos? Konuşmak mı? Gülmek mi? Öğrenme? Yukarıdakilerin hepsi?

Ters Çevrilmiş Sınıf, geleneksel bir sınıftan kesinlikle çok farklı görünecektir. Öğrenciler, öğretmenleri ders verirken ön tarafa bakan ayrı sıralarda oturmak yerine, öğrenciler bir araya getirilmiş masalarda veya sıralarda otururlar veya kendi başlarına iş yaparlar. Öğrenciler koltuklarından çıkmış, bilgi almak için kitaplara, bilgisayarlara ve diğer öğrencilere erişiyorlar. Ters Yüz Edilmiş bir Sınıf ilk bakışta kaotik, gürültülü ve hatta dağınık görünse de, bu geleneksel olmayan sınıfta gerçekleşen eylem ve işbirliği, öğrencilerin öğrenmesinin doğrudan bir sonucudur. Grup ve bireysel öğrenim için alanlar sağlayarak sınıfınızı fiziksel olarak bir flip için hazırlayın ve öğrencileri yeni Ters Yüz Edilmiş Sınıf tasarımına dahil etmeyi unutmayın.

Tavsiye edilen bu sayfanın kaynağına ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2006 MFB
%d blogcu bunu beğendi: