Fatih Bütün

Öğretirken Eğlendiren Çılgın Yarışmalar

Öğretirken Eğlendiren Çılgın Yarışmalar

Öğretirken Eğlendiren Çılgın Yarışmalar

Ünitelerinizin sonunda öğrencilerinizle birlikte ister sınıf ortamında isterseniz uzaktan eğitimde yine ister internet ile isterseniz internet olmadan kullanabileceğiniz öğretici , eğlendirirken heyecanlandıran bir bilgi yarışmasına ne dersiniz?

Büyük Risk yarışması, aslında dikkat edilerek yapılırsa bitmeyen bir yarışma. Yani hata yapıldığında yarışma sona eriyor ve programın belirleyeceği aynı veya farklı bir soruyla yeniden başlıyor. Öğrencilerin aktif olarak rol aldığı bu tür öğretirken eğlendiren interaktif dijital materyallerin oldukça verimli ve iz bırakan bir özellik taşıdığına sahada çokça şahit oldum. İşte bu yüzden öğretmenlerimiz için bu tür etkinlikler hazırlayarak istifadeye sunmaya karar verdim. Peki bu yarışmalar pratikte nasıl uygulanır?

Elbette ki bu sorunun cevabını sınıftaki öğretmenin kendisinin vermesi daha yerinde olacaktır. Ancak ben buraya iki farklı seçenek sunarak katkıda bulunmak istiyorum.

Öncelikle şunu tekrar hatırlatalım:
Bu oyun tarzı yarışmada belirli sayıda soru bulunmaktadır. Soruya yanlış cevap verildiğinde program aynı veya farklı bir soruyla yarışmaya yeniden başlar.

Yarışma Kullanım Şekilleri:

1. Seçenek:
Tüm sınıf öğrencileri yarışmaya dahil olur. Öğretmenin belirleyeceği sıraya göre her öğrenci bir soru cevaplamak zorundadır. Eğer öğrenci soruya doğru yanıt verirse artı puan alır ve bir üst tura geçme hakkı kazanır şayet doğru yanıt veremezse yarışmadan elenir. Sıradaki oyuncu ile yarışma yeni soruyla yeniden başlar. Tüm sınıf yarışmadaki sorulardan birine cevap verdiyse üst tura çıkanlarla yarışma devam eder. Yarışmanın soruları tamamlanıp yarışma bittiğinde geride elenmeden kalan öğrencilerine %25 fazla puan alır. Sınıfın yarışmaya katılanlarına ise %10 fazla not verilir. Şayet yarışma bitmeden herkes elenirse yarışmaya katılanlara %10 fazla performans notu verilir.

2.Seçenek
Öğretmenin belirlediği sayıda kişilerle sınıf gruplara ayrılır. Her grup öğrencisi grubu adına yarışmadaki soruyu yanıtlar. Doğru yanıt verirse grubu 10 puan kazanır. Yanlış cevap verirse elenerek grubundan çıkar ve grubu bir kişi eksik kalır. Sıradaki soruyla cevaplama hakkı diğer gruba geçer. Tek kişi kalan gruplar elenir. Yarışma soruları tamamlandığında grupta en fazla kişi bulunduran şampiyon grup olur. Böylece o gruba diğer gruplara göre %10, sınıfa göre ise % 25 daha fazla puan ile ödüllendirilir.


Yarışmayı Nasıl İndireceksiniz?
Bu yarışma ve buna benzer yarışmalar için şu an hazırlıklar sürüyor. Ancak bu tür çalışmaları Shopier Alışveriş sitesinin portalından Materyal Ofisi mağazasından satın alabileceksiniz.

Yarışma Örneği:
Yukarıda anlatmaya çalıştığım öğretici yarışmanın örneğini BURAYA TIKLAYARAK inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: