Mehmet Fatih Bütün

Neden Teknoloji Bu Kadar Önemli?

02.09.2020
94
Neden Teknoloji Bu Kadar Önemli?

Neden Teknoloji Bu Kadar Önemli?

Bundan 80 yıl önce günlük hayatta kullandığımız araç ve gereçlerin neler olduğunu internet aracılığıyla veya bir sohbet esnasında büyüklerimizden duymuşsunuzdur. Şimdi o dönemdeki araç ve gereçleri gözümüzün önüne getirmeye çalışalım ve bu arada bugünün araç ve gereçlerini düşünerek karşılaştırmaya çalışalım. Ne kadar farklı değil mi? Eskiden çamaşırları yıkamak için kullanılan merdaneli makinaların yerini şimdi bilmem kaç programlı bilgisayar destekli dijital ekranlı çamaşır makineleri aldı. Yine eskiden içine kömür atılıp ısıtılan demir ütülerden üzerine gelindiğinde sensörleri ve içinde barındırdığı yapay zekâ destekli bilgisayar programı sayesinde kumaşın türünü belirleyerek ısı buhar dengesini otomatik sağlayan ütülere gelindi.

Teknoloji konusunda insanlık iki farklı görüşe ayrılıyor. Kimimiz teknolojiyi nefes almamız için gerekli oksijene kimimiz de hayatımıza girip bizi hasta eden virüse benzetmektedir. Aslına bakılırsa bu iki bakış açısı da doğru görünüyor. Çünkü en hayati işlerimiz hatta çoğu yerde de hayatımız teknolojik araçlara bağlıyken bizler yine kendi isteğimizle ve kendi ellerimizle teknoloji denen bu virüsü hayatımızın her alanına bilerek ve isteyerek soktuk. Bana inanmıyorsanız günün bilmem kaç saatini sosyal medyada geçirdiğimiz cep telefonlarınızı bilgisayarlarınızı ve notlarınızı girmek için kullandığınız e-okul sistemini bir düşünün. Bu örnekler o kadar çok ki sadece neden teknoloji sorusunun cevabı için bile bir kitap yazılabilir ama hepimizin bildiği gerçeklikleri tekrar edip göz yormaktansa neden teknoloji? sorusuna insanlar için önemlidir çünkü…  diyerek kısa ve anlaşılabilir bir kaç ana başlıkta cevaplamaya çalışacağım.

Ekonomide söz sahibi olmak için

Çünkü teknolojiyi sahip olan ekonomiye de sahip olur. Dünya borsalarına bakarsanız tamamen dijital yollarla çalıştığını, borsalara yapılan müdahaleleri ve sanal alışverişleri göreceksiniz.

Toplumu doğru yönlendirebilmek için

Çünkü teknolojiye sahip olanlar toplumu da yönlendirebilecek güce sahip olanlardır. Bunun örneği olarak milyarlarca insanı etkileyen yeri geldiğinde toplumsal imtihanları tetikleyen yeri geldiğinde de devlet yönetimlerini dizayn eden sosyal medya organlarını görmeniz yeterli olacaktır. Ancak biz teknolojiyi toplumu doğru yönlendirebilecek en önemli araç olarak görüp buna göre doğru bir şekilde kullanabilmenin yollarını arayarak toplumsal sorunlara çözümler üretme yolunu seçmeliyiz.

Sanayide söz sahibi olabilmek için

Sanayi ve endüstride gerçekleşen teknolojik atılımların ne kadar etkili olduğunu çok rahat bir şekilde görebilmekteyiz. Endüstri 4.0 desem sanırım neyi kastettiğimi çok iyi anlayacaksınız. Otomasyon sistemlerinin teknoloji endeksi olduğunu, savunma sanayinin güçlü olduğu ülkelerin gelişmiş ülkeler arasında yer aldığını da hatırlatmakta fayda var.

Savunma ve askeri alanda güç sahibi olabilmek için

Bugün dünyanın konuştuğu drone’lar İHA ve Siha’ların savunma sanayimizin teknoloji ile birlikte nasıl üretildiğini ve bu alandaki ilerlemeyi hep birlikte görüyoruz. Buradan teknolojisi güçlü olan ülkelerin askeri alanda da gücü elinde bulundurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğitim öğretimde geleceği inşa etmek için

Çünkü teknoloji, bugünün ve geleceğin neslinin eğitim öğretiminde de en önemli argümanı haline gelmiştir. Bugün eğitim ve öğretimde kullanılan cep telefonları, tabletler ve etkileşimli tahtalar dünün kara tahta, tebeşir ve silgisinin yerini almaya başlamış, yarın ise sanal ve artırılmış gerçeklik cihazlarına yerlerini bırakmaya hazırlanmaktadır.

Uzayda söz sahibi olabilmek için

Çünkü teknolojiye hâkim olan uzayda da söz sahibi olacaktır. Uzayda söz sahibi olmak ise dünyadaki teknolojik araçların güvenliğini sağlamada önemli bir unsurdur. Size çok saçma gelecek ama Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurdu. Bundaki amacının ise Çin ve Rusya ile uzayda etkin mücadele. Evet, yanlış okumadınız dünyanın ilk uzay ordusu. Uzayda söz sahibi olmak ve uyduların korunmasını sağlayabilmek için. Gerçekten de böyle bir orduya ya da kuvvete ihtiyaç var ve bunu da ancak dijital teknolojik araçlarla sağlayabilirsiniz

Sağlık sektöründe söz sahibi olmak için

Çünkü teknolojiye hâkim olan ilaç ve sağlık sektöründe de söz sahibi olur. Yaşadığımız pandemi süreci de göstermiştir ki bugün dünyanın merakla beklediği ilaçların üretimi ve yoğun bakım hastalarının hayata tutulmalarını sağlayan en önemli tıbbi cihaz olan entübe cihazları ancak teknolojik güç ile üretilebilir

İşte bu 7 başlıkta neden teknoloji sorusuna özetle cevap vermeye çalıştım Umarım ne demek istediğim daha net bir şekilde anlaşılmıştır.

Mehmet Fatih BÜTÜN
Dijital E-İçerik Geliştiricisi / Öğretmen


# Sitemizde bulunan diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

# MFB Akademi’ye buradan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2006 MFB
%d blogcu bunu beğendi: