Lumi Education ile Eğlenceli ve Keyifli Dersler

27.03.2024
A+
A-

Bu yazımızda özellikle sınıflarında internet imkânı olan öğretmenlerimizin keyifle kullanabileceği, bu imkana sahip olmayan eğitimcilerimizin ise mobil araçlar üzerinde öğrencilerine derslerini keyifli hale getirecek interaktif bir uygulama olan H5P’den kısaca bahsetmek istiyoruz.

Lumi Education ile Eğlenceli ve Keyifli Dersler

Html5 tabanlı olmasının avantajı ise, içerikleri oynatmak için öğrencilerinizin herhangi bir program kurmadan, bilgisayar tablet veya telefonları aracılığıyla içeriklerden faydalanabiliyor olmaları.

H5P, JavaScript tabanlı, ücretsiz ve açık kaynak bir   içerik işbirliği çerçevesidir. H5P terimi  HTML5 Paketi ifadesinin kısaltmasıdır amaç da HTML5 içeriğin herkes tarafından kolayca oluşturulması, paylaşılması ve yeniden kullanılmasıdır. H5P.org sitesinde H5P kullanılarak etkileşimli videolar, etkileşimli sunumlar, sınavlar, etkileşimli zaman çizelgeleri ve daha fazlası geliştirilmiş ve paylaşılmaktadır. H5P 2.200’den fazla web sitesinde kullanılmaktadır.

Çerçeve; web tabanlı bir içerik editörü, içerik türlerini paylaşmak için bir web sitesi, mevcut İçerik Yönetim Sistemleri için eklentiler ve HTML5 kaynaklarını bir araya getiren bir dosya biçiminden oluşur.

Web tabanlı editör her türden H5P içerik türleri ve uygulamalarına her türlü multimedya dosyayı ve metin içeriğini ekleyebilir. Buna ek olarak; bir içerik türü, içerik tipinin WYSIWYG düzenlenmesi de dahil olmak üzere her biçimde düzenlenmesi için metin düzenleyiciye isteğe bağlı gereçler de sağlayabilir.

H5P.org H5P kitaplıklarının, uygulamaların ve içerik türlerinin paylaşılabildiği bir topluluk sitesidir. H5P uygulamaları ve içerik türleri H5P uyumlu web sitelerinin tamamında aynı şekilde çalışır.

Şu anda Drupal, WordPress. ve Moodle olmak üzere üç platforma entegrasyon bulunmaktadır. Platform entegrasyonu genel H5P kodunun yanında arabirim uygulamalarını ve platformla entegrasyon için gerekli olan platforma özgü kodu içerir. H5P olabildiğince az platforma özgü kod ve olabildiğince az sunucu uygulama kodu içerecek biçimde tasarlanmıştır. Kodun büyük bölümünü JavaScript oluşturur. Amaç yeni platformlarla H5P entegrasyonunu kolaylaştırmaktır.

Dosya biçimi JSON formatında bir metaveri dosyasından, içerik için özelikleri ve tasarımı sağlayan çeşitli kitaplık dosyalarından ve metinsel içeriğin JSON biçiminde, çokluortam içeriğin de dosyalar ya da harici sitelere bağlantılar biçiminde depolandığı bir içerik klasöründen oluşur. H5p tüm örnekleri görmek için siteyi ziyaret ediniz.

H5P için birincil destek H5P.org web sitesidir. Burada H5P denenebilir; sitede buna ek olarak H5P için çevrimiçi kullanım kılavuzu, H5P bağlantılı bilgiler için sürekli güncellenen bir bilgi havuzu, belgeler ve forumlar bulunmaktadır.

fatihbutun
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.