H5P Hakkında Bilmemiz Gerekenler

27.03.2024
A+
A-

H5P dünyada eğitimde en çok kullanılan araçlardan biridir. Barındırdığı birbirinden faydalı etkileşimli içerik türleri ile eğitim ortamlarının zenginleşmesini sağlamaktadır.

H5P Hakkında Bilmemiz Gerekenler

H5P dünyada eğitimde en çok kullanılan araçlardan biridir. Barındırdığı birbirinden faydalı etkileşimli içerik türleri ile eğitim ortamlarının zenginleşmesini sağlamaktadır. Açık kaynak olarak geliştirilen ve tamamen ücretsiz olarak isteyen herkesin kullanımına sunulan H5P, aşağıda başlıklarını görebileceğiniz 50’den fazla içerik türü barındırmaktadır. H5PTR.ORG bu içerik türlerini tanıtmak, her bir içerik türü ile ilgili örnekler sunmak, eğitim ortamlarını daha eğlenceli ve etkileşimli hale getirmek isteyenlere hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. H5P konusunda kendinizi geliştirmek, çeşitli kurumlara içerik üretmek ve bu alanda profesyonelleşmek için eğitimlerimize katılabilirsiniz…

H5P ne anlama geliyor?

H5P, HTML 5 Paketi anlamına gelir . Joubel tarafından oluşturulmuştur ve eğitimcilerin HTML 5 veya Javascript bilmeden etkileşimli ve ilgi çekici HTML5 içeriği oluşturmasını sağlar.

Kısaca H5P nedir?

H5P, HTML5 Paketinin kısaltmasıdır. H5P, kullanıcıların etkileşimli içerik oluşturmasına, paylaşmasına ve yeniden kullanmasına olanak tanıyan açık kaynak bir projedir. HTML5, diğer şeylerin yanı sıra, eklentilere ihtiyaç duymadan etkileşimli içeriklerin oluşturulmasına izin veren bir biçimlendirme dilidir. Mobil uyumludur ve kullanımı nispeten basittir .

H5P ile neler yapabilirim?

H5P ile sunumlar, bulmacalar etkileşimli video, etkileşimli sunum, etkileşimli kitap (z-kitap) vb. aklınıza gelebilecek, eğitimde kullanılabilecek 50’den fazla etkinlik/içerik türü oluşturabilirsiniz. Bu içerikleri kendi sitenizde, H5P destekleyen platformlarda, öğretim yönetim sistemlerinde (LMS) kullanabilirsiniz.

H5P’yi özelleştirebilir miyim?

HTML ve CSS ile biraz tecrübeniz varsa veya kod yazmayı öğrenme arzunuz varsa, cevap ‘Evet!’. H5P açık kaynaktır ve sitenize yüklediğiniz her şeyi özelleştirmek ve değiştirmek elinizde…

İnternetsiz ortamda H5P içerikeri geliştirebilir miyim?

Evet. Lumi gibi çeşitli araçları kullanarak bilgisayarınızda (internet olmadığında dahi) içerik üretebilirsiniz. https://lumi.education sitesinden hem online kullanabilir hem de bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Nasıl daha fazla soru ekleyebilirim?

Daha fazla soru eklemek için Quiz (Soru Seti), Ders Sunumu, video içi değerlendirme veya Sütun araçlarını kullanabilirsiniz. Farklı içerik türleri veya etkinlikler de ekleyebilirsiniz.

H5P artık ücretsiz değil mi?

H5P, MIT lisansı ile lisanslanmış tamamen ücretsiz ve açık bir teknolojidir . Topluluğa katılmak isteyen kullanıcılar için demolar/indirmeler, öğreticiler ve belgeler mevcuttur.

H5P neden ücretsizdir?

H5P, JavaScript’e dayalı ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik işbirliği çerçevesidir. H5P, HTML5 Paketinin kısaltmasıdır ve herkesin etkileşimli HTML5 içeriği oluşturmasını, paylaşmasını ve yeniden kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlar.

H5P mobil uyumlu mu?

H5P içeriği duyarlı ve mobil uyumludur; bu, kullanıcıların aynı zengin, etkileşimli içeriği bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde benzer şekilde deneyimleyecekleri anlamına gelir. H5P’nin en önemli özelliklerinden biri de budur.

H5P İle ilgili eğitim videoları veya eğitim siteleri var mı?

Evet hem htps://h5p.org resmi sitesinden dökümantasyon ve örneklere ulaşabileceğinizgibi https://h5ptr.org/ Türkçe bilgi ve eğitim sitesinden de istifade edebilirsiniz. Ayrıca HP5 Nedir? sorusunun Google üzerindeki video yanıtları için burayı tıklayınız

Kaynak: https://h5ptr.org/

fatihbutun
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.