Fatih Bütün

Flipped Learning Materyalleri Hangi Dijital Araçlarla Hazırlanmalıdır?

Flipped Learning Materyalleri Hangi Dijital Araçlarla Hazırlanmalıdır?

Flipped Learning Materyalleri Hangi Dijital Araçlarla Hazırlanmalıdır?

Flipped Learning’i ya da TEDES’i (Teknoloji Destekli Esnek Sınıflar) eğitim-öğretimde başarıyla uygulayabilmek için en önemli malzememiz dijital öğretim materyalleridir. Peki bu dijital öğretim materyallerini hangi araçlarla hazırlayacağız? Önemli bir soru ve işte cevabı

Flipped Learning ve yerli kullanılış modeli olan TEDES (Teknoloji Destekli Esnek Sınıflar) için üç farklı araç kategorisinde dijital içerikler hazırlayarak Flipped Classroom’u sınıflarınızda uygulayabilirsiniz. Şimdi bunları sırasıyla inceleyelim:

1- Bilgisayar Programları:

PowerPoint / Canva : Hemen hemen her öğretmenin kullanımını bildiği bu sunum aracılığıyla her türlü (PDF, JPEG, PNG, MP4) dijital içerik hazırlanabilir. Ancak biz öğretmenler genellikle PowerPoint ve Canva’yı ders konu/kazanımlarının sunu veya video sunu olarak hazırlayarak öğrenciye aktarılmasında kullanmaktayız.

Movie Maker / Filmora: Video çekimlerinizi cep telefonunuzla yaptıktan sonra dilerseniz bu iki programla kolay ve hızlı bir şekilde editleyerek öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Böylece kendi görüntünüz ve sesinizle hem görsel hem işitsel konu/ders anlatımını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ek bir bilgi olarak hazırladığınız ders videolarının kalitesinden ödün vermeden daha az yer kaplaması için Hand Brake uygulamasını kullanabilirsiniz.

I Spring Suite / Articulate 360: Bu iki program LMS (Öğretim Yönetim Sistemi) programlarıdır ve öğrencilerinizin hem sınıf içerisinde hem de evde eğlenerek öğrenmelerini sağlayan birbirinden güzel ve farklı interaktif etkinlikleri hazırlayabileceğiniz ister internet olmadan öğrencilerinizin ve sizin kullanabileceğiniz dilerseniz online sınavlar yapabileceğiniz programlardır.

Cool Edit Pro / Adobe Audition: Pek yaygın olarak kullanılmasa da özellikle derslerin konu/kazanımlarının podcast (sesli konu anlatımları) olarak hazırlanmasında kullanabileceğiniz kaliteli ve kolay kullanılabilir ses kayıt ve düzenleme programlarıdır.

2- Web 2.0 Araçları:

Padlet /Google Keep: Hazırladığınız sunumun, video ve interaktif etkinliklerinizi Padlet web 2.0 araçları ile öğrencileriniz için açtığınız sınıf panolarında paylaşabilirsiniz. Ya da Google Keep’de ortak çalışanlar olarak öğrencilerinizin adında yaptığınız çalışmalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Wordwall, Learning Apps, Learning Snacks H5P.Org: Çok renkli interaktif etkinlik uygulamaları. Onlarca farklı, renkli ve eğlenceli hatta oyun tarzında bir çok etkinliği bu web 2.0 araçlarıyla hazırlayarak öğrencilerinizle Padlet/Google Keep aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

3- Mobil Üretim Araçları

PowerPoint / Canva : Şayet bilgisayar kullanmıyorsanız Microsoft PowerPoint ve Canva’nın mobil versiyonlarını telefon veya tabletlerinizde yapacağınız her türlü (PPS, PDF, JPEG, PNG, MP4) dijital içerik hazırlanmasında kullanabilir Padlet/Google Keep aracılığıyla öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.

AZ Screen Recorder: Bu aplikasyonu yükleyerek dilerseniz kameranızı açarak powerpoint sunumunuzu ses ve görüntünüzle birlikte video olarak kaydedebilir video ders olarak öğrencilerinizle Padlet/Google Keep aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Padlet /Google Keep: Hazırladığınız sunum veya videonuzu bilgisayara girmeden Padlet mobil ile öğrencileriniz için açtığınız sınıf panolarında paylaşabilirsiniz. Ya da Google Keep’mobil uygulamasında ortak çalışanlar olarak öğrencilerinizin çalışmalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hi-Q MP3 Voice Recorder: Derslerin konu/kazanımlarının podcast (sesli konu anlatımları) olarak hazırlanmasında kullanabileceğiniz kaliteli ve kolay kullanılabilir ses kayıt ve düzenleme aplikasyonudur. Kaydettiğiniz sesleri kişisel bloğunuzda bir playlist hazırlayarak isterseniz bu blog linkini öğrencilerinizle Padlet/Google Keep aracılığıyla paylaşabilir ve onların dersleri kulaklıklarında dinlemelerini sağlayabilirsiniz.


Yazıın Kaynağına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız

Diğer Bilgi Yazılarımız İçin Buraya Tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: