Fatih Bütün

Flip Grid’in Eğitimde Kullanımı

Flip Grid’in Eğitimde Kullanımı

Flip Grid’in Eğitimde Kullanımı

Öğrencilerinizin videolar aracılığıyla hazırbulunuşluk seviyesini ölçmek ve geri bildirim almak yani öğrenmelerini açıklamalarına veya göstermelerine olanak tanımak istiyorsanız bu web 2.0 aracı tam size göre…

Flipgrid, öğrencilerin video kullanarak öğrenmelerini açıklamalarına veya göstermelerine olanak tanıyan bir yanıt sistemidir . Bu yanıtlar konu başlığının altına yüklenir ve öğretmen veya diğer öğrenciler tarafından kolayca görüntülenebilmeleri, erişilebilmeleri ve yorum yapabilirmeleri için bir ızgaraya yerleştirir.

Flipgrid ortamını kullanan öğretmenler, öğrencilerinin anlayışı ve gelişimi hakkında kolayca bilgi toplayabilir.  Öğretmenler ayrıca tüm öğrencilerinden – hatta utangaç olan ya da güvensizlik nedeniyle sınıfta konuşmaktan korkanları bile dinleme fırsatı bulabiliyor.

Flipgrid öğrencileri , fikirlerini ve deneyimlerini akranlarıyla tartışırken sosyal öğrenme toplulukları oluşturur ve güçlendirir . Flipgrid öğrenci sesini güçlendirir ve öğrencilerin birbirlerinin öğrenme süreçlerine ve bakış açılarına kendilerini kaptırırken küresel empati gelişimini destekler .

Flipgrid Temel Sınıflarınızı Nasıl Geliştirebilir?

İlköğretimin ana hedeflerinden biri, öğrencilerin etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmaktır. Eğitimciler genellikle öğrencilerin sözlü olarak iletişim kurmaları için seslerini geliştirmelerine yardım etmek istediklerini bildirir. Flipgrid tam da bunu yapmak için tasarlanmıştır. Örneğin öğrencilerinize bildikleri bir ünlü kişiyi anlatmalarını isteyebilirsiniz. Öğrenciler her video oluştururken nasıl algılandıklarını görür. Ayrıca oluşturdukları videolara geri bildirimlerde bulunabilirler. Bu süreç boyunca, Flipgrid, öğrencilerin daha güçlü iletişim kurmalarına ve dijital vatandaşlar olmalarına yardımcı olur.

Öğrencileri Flipgrid’in Sosyal Yönüyle Tanıştırmak

Genç öğrenciler, fikirlerini daha geniş bir izleyici kitlesine iletme konusunda fazla deneyime sahip olmayabilir. Flipgrid onlara hem seslerini geliştirme hem de kendilerini nasıl sunacaklarını öğrenme fırsatı verir. Flipgrid kullanarak tekrarlanan deneyim, sosyal bağlılık duygularını artırır ve akademik performansa da olumlu yönde yansır. Flipgrid ile ilk kez karşılaşan genç öğrencilerin buranın güvenli bir alan olduğunu bilmeleri gerekir. Yaratıcılığa teşvik edilen konularda Flipgrid’in kullanımı ile öğrencilerin güven geliştirebilmeleri sağlanabilir. Öğrencilerinizin yaşı ne olursa olsun, öğrencilerin Flipgrid ile kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmanın en iyi yollarından biri de oluşturacağınız konuyu sizin tanıtmanız ve konuyla ilgili bir video oluşturarak öğrencilere model olmanızdır.

Sınıfta Flipgrid Kullanımı İçin Hızlı Başlangıç ​​Fikirleri

  • Sosyal Bilimler  – Öğrencilere belirli şehir verilir ve öğrencilerin o şehirleri anlatmaları istenilebilir.
  • Matematik  – Öğrenciler, belirli bir sorunu nasıl çözdüklerini göstererek ve açıklayarak çözümleri hakkında konuşurlar.
  • Dil Sanatları – Yazma Öncesi : Öğrencilere belirli bir konu hakkında fikirlerini yazıp kaydetmelerini sağlayın. Kaydı fikirleri üzerinden konuşmak için kullanırlar. Yazarken, orijinal düşüncelerini hatırlamalarına ve yolda kalmalarına yardımcı olmak için videoya geri dönebilirler. Bu, yazı yazmaya isteksiz öğrencilere yardımcı olur. Diğer öğrenciler, yazı parçasını daha da zenginleştirmek için fikirler sunan yanıtlar verebilir.
  • Fen Bilgisi – Öğrencilere hayvan türleri ve çeşitleri ile ilgili video çekmelerini isteyebilirsiniz.

Flipgrid’i Sınıfta Ortak Çalışarak Kullanma

İlk olarak, Flipgrid ile nasıl işbirliği yapmak istediğinizi düşünün. Ardından, panonuzun sağ üst köşesindeki Grid Pals’a tıklayınn ve işbirliği yapmak isteyen başka bir öğretmen bulun. Sınıf ve ilgi alanınıza göre de arama yapabilirsiniz. 

  • Örneğin, ülkeler hakkında bilgi edinmek –  Başka bir ülkedeki veya şehirdeki bir öğretmenle işbirliği yapın. Bir konunun sizin durumunuz olduğu ve başka bir konunun durumları olduğu bir ızgarayı birbirinizle paylaşın. Öğrenciler durumlarını öğrenmeye başladıkça, her bir durum hakkında eğlenceli gerçekler yayınlarlar ve birbirlerine sorular sorarlar. Bu, başka bir coğrafi bölgeden öğrencilerle paylaşmanın ve öğrenmenin gerçekten eğlenceli ve işbirliğine dayalı bir yoludur.
  • Bu işbirliğini bir romanla deneyin  – aynı kitabı okuyan farklı bir durumda başka bir sınıf bulun ve soruları birlikte yanıtlayın – coğrafyaya veya benzersiz kültürel manzaralarına göre içeriğin bir kısmı üzerinde tamamen farklı bakış açılarına sahip olduklarını görebilirsiniz.
  • Yabancı Dil  – ABD veya İngiltere’deki bir sınıfla işbirliği yapabilirsiniz. Öğrencilerin birbirlerine aksanları ve dil kurallarını öğretmek için ızgarayı kullanabilirsiniz.

Flipgrid Kullanma Ekranı

Flipgrid sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden Educator Sign Up yazısına tıklayın. Karşınıza çıkan Google veya Microsoft hesap seçenekleriyle üyelik kaydınızı oluşturun. Eğitimciler için üyelik zorunludur. Katılımcılar için bazı durumlar dışında üyelik zorunlu değildir.

Flipgrid Anasayfa

Üyelik hesabımızı oluşturduktan sonra karşımıza çıkan ekranı tanıyalım. Ekranı genel olarak açıklamak gerekirse; ekranın orta kısmında bulunan Topics oluşturduğumuz tartışmaları gösteriyor. “Add a Topic” yazısına tıklayarak yeni tartışma oluşturuyoruz ve bu tartışmaları “Active” yazan kısımdan dondurabiliyor veya gizleyebiliyoruz. Action kısmından ise tartışma hakkında bazı eylemler yapma imkanımız vardır (kopyalama,taşıma gibi). Groups kısmı ise oluşturduğumuz bu tartışmaları gruplama işlemine yarıyor.

Eğer ki profil ile ilgili bilgilerimizi düzenlemek istiyorsak sayfanın sağ üst kısmında bulunan Avatar’a tıklamanız yeterlidir.

Sayfanın üst kısmında bulunan Discussion ( Tartışma ), tartışma ekranını açar aynı zamanda Ana Sayfa işlevini görür. Discovery ( Keşif ) ,Tartışmaya başlamak için Flipgrid topluluğu tarafından oluşturulan Konuları keşfetmeye yarar. Activity ( Faaliyet ), Konularınızdaki etkileşim, kazandığınız başarılar ve son etkinlikleriniz hakkında güncel bilgileri gösterir. Mixtapes ( Karışık Bantlar ), herhangi bir Konunuzdan video koleksiyonları oluşturmanızı sağlar. Short ( Kısa videolar oluşturma ), Videoları kaydetmek, ekranınızı yakalamak ve fikirlerinizi istediğiniz zaman herkesle kolayca paylaşmak için bu kısmı kullanabilirsiniz. GridPals ( Arkadaş Bulma), dünyanın dört bir yanındaki Flipgrid eğitmenleri ve sınıflarıyla bağlantı kurar.

Kaynak: Tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: