Etkileşimli İçerikler İçin I Spring Suite

27.03.2024
A+
A-

İnteraktif e-öğrenme aracı olarak da bilinen ve ülkemizde çok yaygın olmayan I Spring Suite programı sayesinde PowerPoint içerisinde online dersler ve etkileşimli sınavlar hazırlayabiliyorsunuz.

Etkileşimli İçerikler İçin I Spring Suite

Özellikle akademisyenler ve öğretmenlerin oldukça işine yarayacak olan yazılım sayesinde animasyonlu olarak online ders, sınav ve testleri kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Programda bulunan PowerPoint desteği sayesinde hazırladığınız eğitim sunumlarına geçiş efektleri ekleyebilir, medya dosyalarını entegre edebilir ve kaliteli bir şekilde e-öğrenme sunum dosyalarını hazırlayabilirsiniz.

Program içinde sunulan iSpring Presenter aracını kullanarak öğretici sunumlarını zenginleştirmek adına ses ve görüntü kayıtları yapabilir ya da mevcut olan herhangi bir görüntüyü sunumlarınıza gömülü olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Profesyonel flash içerik koruma seçeneklerini de kullanıcılarına sunan iSpring Suite ile hazırladığınız eğitim sunumlarını şifre koruması atayarak içeriklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Web tabanlı e-öğrenme için çeşitli standartlar ve özelliklerin belirtildiği bir topluluk vardır. SCORM ve AICC bunlardan ikisidir. Program ile hazırladığınız flash formatındaki sunumlarınızı SCORM [Sharable Content Object Reference Model] yani “Paylaşılabilir İçerik Nesne Referans Modeli”ile ve AICC [Aviation Industry CBT (Computer-based Training) Committee] yani ” Bilgisayar Tabanlı Eğitim Komitesi” uyumu sayesinde istediğiniz herhangi bir eğitim yönetim sistemine yükleyebilirsiniz.

iSpring Suite’nin yeni sürümlerinde mobil cihazlarda da rahatlıkla açabilecek html5 formatında da çıktılar alınabildiğini görüyoruz. Bu güzel programın maalesef Türkçe yardım dosyası bulunmamaktadır. Ancak Google Translate aracılığı ile rahatlıkla Türkçe’ye çevirebileceğinizi de hatırlatmak istiyorum.

Derslerde I Spring Suite ile Neler Yapılabilir?

Bugüne kadar bu programla bir çok çalışma yapıldığını ancak bunların neredeyse tamamına yakını bir kaç yıl öncesine kadar hiç birinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmadığına şahidim. Böyle bir programın hem office araçlarından powerpointe entegre edilerek sunum işlevini farklı kategori ve uzantılarla mobil olarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamasında, hem interaktif etkinlik türleri ile derslerde farklı türde etkinlikler hazırlanmasında hem de dijital sözlük, dijital dergi vb gibi teknolojik materyaller üretmede öğretmenler için ideal olduğunu söylemek yanlış olmaz. İlerleyen zamanlarda gerek materyal bölümümüzde gerekse yine bloğumda yazacağım yazılarla bu programın işlevsel özelliklerini örnek materyallerle daha da iyi anlatmayı düşünüyorum. Ancak şunu da hatırlatmak da fayda görüyorum. Kazanım bazlı konu anlatımlarının interaktif etkinliklerle desteklendiği bir ders her zaman daha keyifli ve daha uzun süreli kalıcılık etkisine sahip oluyor. Bunu sürekli test eden bir eğitimci olarak sizlere de bu programı öğrenmeyi tavsiye ediyorum. Özellikle sosyal derler başta olmak üzere bilgiye dayalı ünite ve konuların kazanımlara öğrencilerin keyifle ulaşabilmesini sağlamak istiyorsanız i spring suite ile hazırlayacağınız farklı türdeki interaktif etkinlikler elinizi bu anlamda rahatlatabilir.

Son olarak iSpring Suite’nin quizmaker özelliği sayesinde sadece çoktan seçmeli değil onlarca farklı türde sınav sorusunu kendinizin süresini belirleyebileceği çevrimiçi sınavlara dönüştürerek sınıflarınızda uygulayabileceğinizi, sonuçlarının aynı anda size ve öğrencilerinize gidebileceğini böylece sınav kağıdı israfına son vererek zamandan tasarruf edebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bunun tüm okul derslerinde uygulanması için öğretmenlerimizin bu programın özelliklerini iyi bilerek sorular hazırlaması ve öğrencilere EBA platformu aracılığıyla göndermesi gerekiyor. Ancak bunun için zaman olduğu kanaatindeyim.

fatihbutun
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.