MFB Microblog

Dijital Materyalleri Doğru Zaman ve Senaryo İle Kullanmak

28.05.2021
57
Dijital Materyalleri Doğru Zaman ve Senaryo İle Kullanmak

Dijital Materyalleri Doğru Zaman ve Senaryo İle Kullanmak

Artık dijital anlamda her tür eğitim materyali bir tık uzağınızda. Peki bu dijital materyalleri doğru zamanda doğru bir senaryo ile kullanabiliyor musunuz?  

Muhtemelen her eğitimcinin kendine uygun gördüğü bir ders işleme senaryosu vardır. Kimisi geleneksel olan klasik ders anlatım yolunu seçerken kimisi de etkileşimli tahtayı açıp sınıfında ya film izletiyor ya da pdf ders kitabını açıp sınıfına okutuyor.  

Hangi yüzyılda yaşadığını bilen eğitimciler genellikle bir senaryoya göre hareket edip derslerini kimi zaman dijital içeriklerle kimi zamanda fiziksel etkinliklerle renklendirirler. 

 Zamandan tasarruf etmek, eğlenceli içeriklerle derslerini vazgeçilmez hale getirmek isteyen eğitimciler dijital interaktif materyalleri sınıf ve öğrenci yapılarına uygun olarak geliştirdikleri senaryolar üretme yolunu tercih ediyorlar.  

Peki hangi senaryo ya da hangi model bu konuda biçilmiş kaftandır? Tabiki Harmanlanmış öğrenme içinde yer alan Flipped Learning modeli. 

Peki hangi dijital içerşk üretim araçları ile bu model uygulanabilir? Elbetteki padlet, wordwall, edmodo, edpuzzle vb gibi web 2.0 araçlarından yararlanabilirsiniz. Ancak zaman sizin için kıymetli ve öğrencilerinizin derse bağımlı kalmasını istiyorsanız kullanacağınız dijital araçlar, sadece powerpoint ve i spring suite olmalıdır.

Mehmet Fatih Bütün
Dijital Öğretim Materyalleri Geliştiricisi – Öğretmen

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: