Sitemize Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

Birbirinden Güzel Fiziksel Ders Etkinlikleri

Ana Sayfa » BLOG » Birbirinden Güzel Fiziksel Ders Etkinlikleri

Dijital Teknoloji nimetlerini sınıfımızda kullandığımız kadar kinetiksel enerjiye dönük oyun ve etkinlikler de özellikle 4 ve 5.sınıf derslerimizde kullandığımız önemli argümanlardandır.

Bu anlamda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerimizden Emre Yavuz‘un ürettiği oyunlarla din öğretimine örnekleri peşi sıra sizler için sıraladım. Umarım sizlere faydası olur. Bu arada Emre Yavuz öğretmenimize bizlere paylaşma imkanı verdiği için teşekkür ediyoruz. Hocamızın instagram hesabı olan https://instagram.com/ogretmen.hane hesabını da takip etmenizi öneriyorum.  

Tüm Oyunların videolarını tek bir linkte topladım. Buraya Tıklayarak oyunların videolarına ulaşabileceğiniz gibi aşağıda instagram adresinden alabildiğim 10 adet oyunun açıklamalarını ve ayrı ayrı videolarını inceleyebilirsiniz. 

1- ÇEKİRGE OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Ayak izi kağıtları
2- Soru Havuzu
3- Şu şişesi

Öğrenciler, öğretmenlerinin komutuyla ayak izlerine göre zıplamaya başlar. Yanlış yöne zıplayan oyunun başına döner ve baştan başlar. Masanın üzerinde duran şişeyi ilk önce kapan, soru havuzundan sorusunu çeker. Soruya doğru cevap verirse rakibini eler. Yanlış cevap verirse, yanıt hakkı rakibe geçer. Kazananlar kendi arasında eşleştirilir. Oyun tek kişi kalana kadar devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/EkirgeOyunu  

 

2- ABDEST OYUNU:
Gerekli malzemeler 1- Şu şişesi

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. Öğrenciler öğretmenlerinin komutuna göre abdest azalarını tutar, öğretmen şişe dediğinde şişeyi ilk tutan oyunu kazanır. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder.Kazananlar tekrar sıraya girer, kaybedenler yerine otururur. Yarışma tek kişi kalana kadar devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/AbdestOyunu  

 

3-  EVET-HAYIR OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Evet / Hayır kağıtları

Öğrenciler öğretmenlerinin sorularına göre ilgili kâğıtları havaya kaldırır. Başkasının kağıdına bakan, geç cevap veren ve yanlış cevap verenler elenir. Sorular tek kişi kalana kadar sorulmaya devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/EvetHayrOyunu  

 

4-BALIK AVI OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Kablo
2- Alüminyum çubuk – İp
3- Kâğıt-kalem-ataç

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. Öğrenciler, öğretmenlerinin komutuyla balıkları yakalamaya başlar, ilk önce üç balığı yakalayan öğrenci tecvid kurallarını doğru söylerse rakibini eler. Yanlış cevap verirse yanıt hakkı rakibe geçer. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/BalkAvOyunu

  5- KÖTÜLÜKLERİ YOK ETME OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Balon
2- Karton bardak
3- Kâğıt-kalem-bant

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. Öğrenciler öğretmenlerinin komutuyla balonları kullanarak, üzerinde kötü davranışlar yazan bardakları devirir ve masalarını kötülüklerden arındırır. Tahtadaki eşleştirmeleri ilk önce doğru yapan oyunu kazanır. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/KtlkleriYokEtOyunu

 

6- KUPA OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Kupa
2- Sorular

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. Öğrenciler eşit uzaklıklar da dururlar. Soruya ilk önce doğru cevabı veren öğrenci kupaya bir karo yaklaşır. En sonunda kupaya ilk ulaşan kupasını kaldırır ve istediği sevinç gösterisini yapar. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/KupaOyunu  

 

7- PİPET OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Pipet
2- Kâğıt-Kalem
3- Karton Bardak

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. İki rakip öğrenci öğretmenin komutuyla oyuna başlar en önce yazılı olan değerleri, pipet ile amel kutusuna taşıyan oyunu kazanır. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/PipetOyunu  

 

8- BALON OYUNU:
Gerekli malzemeler:
1- Balon
2- Kâğıt-Kalem-Bant
3- Karton Bardak

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. İki rakip öğrenci öğretmenin komutuyla oyuna başlar en önce bardakları, balon ile karşı masaya taşıyan oyunu kazanır. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/BalonOyunu  

 

9- DİN VİVOR TURNUVA OYUNU:
Gerekli malzemeler:
1- Kağıt
2- Makas
3- Kalem

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. İki rakip öğrenci öğretmenin komutuyla oyuna başlar birinci etapta masa üzerindeki eşleştirmeleri yapar, otur kalk komutunu yerine getirip ikinci etaba geçer. İkinci etapta eşleştirmeleri yapıp kendi etrafında döner. Üçüncü etapta eşleştirmeleri yapar kendi bölümündeki topu sıranın üzerinde durdurmayı başarırsa oyunu kazanır. Eşleştirmeler yanlış olursa elenir. Kazananlar kendi içinde eşleşir, tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir.
VİDEO: https://archive.org/details/DinVivorTurnuva
 

 

10- OKÇULUK TURNUVA OYUNU:
Gerekli malzemeler
1- Pipet
2- Kulak Çöpü
3- Karton bardak

Oyunumuz turnuva tarzında oynanmaktadır. İki rakip öğrenci öğretmenin komutuyla pipetlerin içerisine kulak çöplerini yerleştirip üfleyerek bardakları devirmeye başlar. Tahtada ki eşleştirmeleri ilk önce doğru yapan öğrenci rakibini eler. Kazananlar kendi arasında eşleşir. Tek kişi kalana kadar oyun devam eder. Kazanan ödüllendirilir. Tahtada ki eşleştirme konuları peygamberlerin sıfatları, oruç kavramları v.b olabilir
VİDEO: https://archive.org/details/OkulukTurnuva  

 

 

%d blogcu bunu beğendi: