Fatih Bütün

2022-2023’de Dersler Nasıl İşlenecek?

2022-2023’de Dersler Nasıl İşlenecek?

2022-2023’de Dersler Nasıl İşlenecek?

Sahadan neredeyse 5 yıldır uzak olmama rağmen aşırı heyecanlı olduğum bu yeni eğitim öğretim yılında ders işleyişimin nasıl ve kullanacağım dijital materyallerin neler olduğunu örnekleriyle sunmak istiyorum. Hazırsanız kısaca başlayayım.


(1) Öncelikle şunu söyleyeyim. EBA platformunu tüm öğrencilerime aynı anda ulaşabilme ve verilen görevleri kontrol edebilme kolaylığı açısından bu yıl kullanmaya devam edeceğim. Ancak kişisel bloğumu da herhangi bir aksaklık karşısında devreye sokmak adına hazır tutacağım.


(2) Derse girmeden bir hafta önce şu örneklerde olduğu gibi bir sonraki hafta ele alınacak dersin kazanımlarını içeren interaktif sunumları varsa diğer kazanıma dair bilgi materyallerini öğrenci sınıflarına çalışma görevi olarak göndereceğim.

ÖRNEK: İnteraktif Ders Sunu Örneği İçin Burayı Tıklayınız


(3) Her ders sunumundan arkasına da kazanımların ne kadar faydalı olduğuna veya o sununun ne kadar çalışılıp çalışılmadığına dair sonuçları görebilmek adına konu tarama sınavlarını çalışma görevi olarak göndereceğim.
ÖRNEK: İnteraktif ve Online Çevrimiçi Konu Tarama Sınavı Örneği Burayı Tıklayınız


(4) Bu iki çalışma görevini EBA üzerinde bulunan Listeleme metodunu kullanarak belirli bir hiyerarşide yapılmasını sağlayacağım. Böylece önce sunuya çalışılıp sonra konu tarama sınavı yapılacak ve bunlar tek çatı altında yapılmış olacak. Konu tarama sınavının sonucu hem öğrenciye hem öğretmene sınav bitiminde otomatik gelmiş olacak.


(5) Bu ders sunumlarıyla veya konu tarama sınavı ilgili soruları olursa yine EBA üzerinden cevaplamaya bu mümkün olmazsa soruları bir kağıda yazıp ders esnasında sormalarını isteyeceğim.


(6) Derse geldiğimizde istenirse kazanımı farklı bir şekilde özetlemeye çalışacağım. Bunu öğrencilerim istemez ise sınıfı belirli gruplara ayırıp evde çalıştıkları sunumla ilgili sırayla görüşlerini grup olarak 4 ya da 5 dk da sunmalarını isteyeceğim.


(7) Dersin sonuna doğru her gruptan seçecekleri bir gruba grup olarak hazırladıkları bir soruyu sormalarını isteyeceğim.


(8) Derste gruplar sunumlarını ve sorularını yaptıktan sonra sınıfa özel hazırladığım farklı türde hazırladığım dijital sınıf etkinliğini gruplar şeklinde yarışma kıvamında sınıf ortamında yapacağım.
ÖRNEKLER:
1- Sınıf İçi Dijital Etkinlik Örneği 1 İçin Burayı Tıklayınız
2- Sınıf İçi Dijital Etkinlik Örneği 2 İçin Burayı Tıklayınız
3- Sınıf İçi Dijital Etkinlik Örneği 3 İçin Burayı Tıklayınız


(9) Bu işleyişi her hafta sınıfta yapmayı ve derse olan katılımı artırarak gayret gösteren öğrencilerimi gruplarıyla ve biresysel anlamda ödüllendirmeyi düşünüyorum.


(10) Tam bir #flippedclassroom olmasa da ilk etapta bu şekilde başlayarak yavaş yavaş öğrencilerimin bu yaklaşıma karşı daha tecrübeli olarak kendi görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamayı düşünüyorum.

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Şen dedi ki:

    Dijital çağda dijital öğretmenden bu beklenir Metod çok güzel Mehmet Fatih Hocam

Copyright © 2000 MFB
%d blogcu bunu beğendi: